Ja nüüd – esimest korda trenni!
Kott pakitud, uksest välja ja klubi poole teele. Pole tähtis, kuidas sinna jõuad – peaasi, et kohale jõuad. Muidugi, kui võimalik, siis mine jala, saad enne kohalejõudmist juba sooja sisse ja vere käima.
Riided vahetatud ja saali ning ära siis unusta treeningruumi kaasa võtmast väikest rätikut ja veepudelit, kapivõti anna kas adminnile või pista kusagile pisikesse taskusse. Oma spordikotti pole mõtet saali tirida, kuigi paljud seda teevad. Kui ta on Sul nii suur ja riidekappi ei mahu, siis võimalusel jäta administraatori juurde, üldiselt on nad vastutulelikud ja lubavad seda. Või siis on kapp liiga väike…
Trennis on Sinu ülesanne lihtne – kuulata, teha järele ja küsida, kuid midagi arusaamatuks jääb. Kuigi hea treener teab juba ette, millised võivad olla algaja jõusaalikülastaja korduma kippuvad küsimused ning püüab nendele juba treeningu käigus ja ülesandeid selgitades vastuse anda. Kindlasti on Sul esialgu raske hoomata korralikku tehnikat ja harjutuse sooritust, kuid kui Sa aru ei saa, siis muudkui küsi aga üle ja palu treeneril uuesti harjutus ette näidata. Oleks palju tahta, et Sa esimese korraga absoluutselt kõigele pihta saaksid, kuid kuna reeglina on esimene juhendamine klubidel tasuta, siis katsu sellest pigistada maksimum. Vajadusel pane isegi kirja – mul omal on olnud mitmeid kliente, kellega trenn venis arvatust pikemaks, kuna nad märkisid harjutuste kirjeldused omale üles. Seda ei saa kellelegi pahaks panna, sest kõik me alustame kusagilt ning nii ka Sina.
Ideaalne treeningu ülesehitus – kerge soojendus vastaval kardioseadmel ca 10 minutit, millele peaksid järgnema lihtsamat sorti võimlemisharjutused (painutused, sirutused, kerged venitused) ning siis harjutuste kallale. Erinevatel treeneritel on välja kujunenud erinev strateegia – kes on arvamusel, et algajad peaksid harjutama vaid plokkmasinatel, kes leiab, et vaid kangide ja hantlitega ning kolmas tüüp kombineerib neid kahte. Kindlasti peaks treener välja selgitama harjutused, mis Sulle sobivad või ei sobi, selleks tuleks need lihtsalt läbi proovida ja kui Sulle ei meeldi/ei sobi, siis tuleks seda kindlasti öelda ja lasta treeneril leida Sulle alternatiiv. Korduste ja seeriate vahepeal peaksid ideaalses trennis oma koha leidma ka venitusharjutused ning trenni lõpuks võiks olla omal kohal taaskord kardioseadme ekspluateerimine – rahulikus tempos. Trenni ametlikuks lõpuks võiks olla või peaks olema treeneri kinnitus, et said oma esimese trenniga hästi hakkama ning et äsja läbitehtud treeningkava paneb ta nüüd kirja ja saadab Sinu e-mailile või annab selle Sulle paberil. Enamikes klubides on võimalik hoida oma kava klubi kontoris eraldi kaustas, kus siis trenni tulles saad selle võtta ja harjutused/venitused meelde tuletada – kasuta seda võimalust! Ja üldse katsu treenerit ekspluateerida nii palju, kui võimalik, sest selleks ta seal ju ongi! J
Jõudu ja jaksu Sinu esimesel jõusaalitreeningul ning kui vajad konkreetsemat infot (treeningkavad, toitumiskavad jne), siis kirjuta mulle ja vaatame, mis teha annab!
Lõpp.