Rannahooaeg läheneb ning nõndanimetatud rannalihased vajavad üha rohkem tähelepanu. Eelmises postituses tegin juttu tagumiku trimmimisest, seekord on siis vaatluse all kõhulihased ehk sixpack nagu neid ka kutsutakse. Proovin täna ümber lükata mõned enamlevinud arvamused ehk müüdid.
Ükski teine lihasgrupp ei saa nii palju tähelepanu kui seda on kõhulihased – nii see miskipärast on! Ning samamoodi on selle lihasgrupi treenimise/trimmimisega seotud ka mitmeid müüte ja seda jällegi rohkem kui ühegi teise lihasgrupi või kehaosaga. Nende müütide võrku langemine mitte ainult ei vähenda tulemusi, vaid võib ka suurendada vigastusriski. Ei hakka siia kõike kirja panema, et mitte pikaks ja igavaks muutuda, teen lühidalt.
Kõhulihaste treenimine annab Sulle lameda kõhu.
Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole võimalik rasva nn täppispõletamine ehk siis lokaalne rasvapõletus mingis konkreetses kehapiirkonnas. Kui Sa treenid, siis utiliseerub (loe:põleb) rasv kõikides piirkondades üle kogu Su keha – Sa võid sooritada istessetõuse hommikust õhtuni, kuid tegelikult pole õllekõhu või sangade kaotamisel sellest mingit tolku. Ja mida veel – kalorikulu kõhulihaste harjutuse sooritamisel on väga madal. Rasvapõletuseks on palju paremaid harjutusi ehk siis eelkõige need, mis haaravad endaga mitmeid lihasgruppe (kükk, surumised, erinevad tõmbed). Ja mis rasvapõletuse juures kõige olulisem – kõik algab ikkagi peale köögist ehk siis kui Su söömisharjumused jäävad samaks, mis nad oli siis, kui tekkisid nn õllekõht või sangad, siis ei ole positiivset tulemust ehk pesulaudkõhtu lootagi. Kõhulihasetreening viib vaid selleni, et Su kõhulihased muutuvad tugevamaks ja vastupidavamaks ja see on kadedakstegeva sixpacki eelduseks. Probleemiks on aga, et keegi ei näe neid, kuigi Sa oled nendega kõvasti vaeva näinud, sest neid katab mõnus rasvakiht. Nii see kahjuks on …
Nn ülemised ja alumised kõhulihased on teineteisest eraldiseisvad lihased ning neid on võimalik isoleeritult treenida.
Kõigepealt peaks selgeks tegema, mis üldse on kõhulihased – üldmõiste „kõhulihased“ alla mahuvad lihtsamalt öeldes kõhu sirglihas (ehk nn sixpack, kellel on) ning kõhu põikilihased kummalgi pool sirglihast. Ei hakka rohkem detailsemaks minema, seega põhiliselt siis peetakse silmas kõhu sirglihast oma „kuubikutega“, mis pole tegelikult muud kui nö ühes kestas paiknev kimp lihaskiudusid, mitte kaks eraldi üksust. Ükskõik millist harjutust Sa ka ei sooritaks, igal juhul saavad haaratud/kaasatud nii ülemised kui ka alumised kõhulihasepiirkonnad. Kuigi jah, uuringute andmetel on võimalik natukene siiski mõjutada rõhuasetust kas siis ülemistele või alumistele kõhulihastele, sooritades spetsiifilisi harjutusi. Näiteks crunch-tüüpi harjutused (ülakehakumerdused) mõjutavad väidetavalt rohkem kõhulihaste ülemist piirkonda ning jalgade tõsted tüüpi harjutused mõjutavad kõhulihaste alumist piirkonda (jutt siis kõhu sirglihasest).
Parimate tulemuste saavutamiseks pead oma kõhulihased treenima IGA PÄEV!
Paljudel juhtudel kiputakse võtma sulaselge tõe pähe, et kõhulihased on mingil moel erinevad muudest lihastest ning nö kuuletuvad treeninguile paremini, kui neid iga päev treenida. Nonsenss – seda eriti siis, kui Sinu eesmärgiks on korralik sixpack. Sa ju ei mõtleks oma biitsepsi treenimisele igapäevaselt? Sa ei treeni ju oma reie nelipealihast samuti iga päev? Kuigi pean tunnistama, et olen näinud saalides kodanikke, kes ilmselgelt nii just mõtlevadki (biitsepsit eelkõige siis silmas pidades). Kõhulihastes on umbes sama suhe kiireid ja aeglaseid lihaskiude nagu seda on biitsepsis ja reie nelipealihastes. Mis tähendab seda, et kõhulihased on võrdselt loodud olema nii tugevad kui ka vastupidavad. Pead aru saama, et Su lihased arenevad puhkuse (puhkamise) ajal, treeningute ajal Sa lihtsalt lammutad lihasrakke. Umbestäpselt 48h puhkust võiks jääda ühe lihasgrupi kahe treeningu vahele.
Ülakehakumerdust (crunch) sooritades peaksid käed hoidma kuklal.
Olen väga palju näinud inimesi, kes niimoodi oma ülakehakumerdusi sooritavadki – käed kuklal, millest johtuvalt suruvad nad oma lõua vastu rinda. Kui sa ristad oma käed kuklal, siis harjutuse sooritamise ajal kaasneb sellega tahtmatu ja reflektiivne püüe ennast aidata. Avaldades aga tugevat survet oma kaelalihastele, toob see kaasa ohu vigastada oma kaela, seda eriti seeria lõpupoole, kui oled väsinud ning püüad veel vägisi sooritada paari viimast kordust. Valus vaadata! Parim nõuanne oleks siinkohal asetada käed rinnale või siis hoida rusikas käed kõrvade kõrgusel – Su kael tänab Sind selle eest.
Nii et anna aga minna – suvi tulekul!