Munaallergia

Nonii, natuke ka teadust siia vahepeale – viimasest postitusest ning  Tõnisele antud lubadusest on lausa kaks kuud möödas ja nii pikaks pole senini ükski postitustevaheline paus veninud. Eks suvi, nii halb või hea see meil ka ilma poolest ei ole, teeb samuti oma töö ning vahel tuleb ka lihtsalt aeg maha võtta …

Aga räägime siis seekord munaallergiast ja kui päris aus olla, siis eesti keeles ma vastavat materjali väga palju ei leidnudki. Tuli natuke kaugemal ringi surfata ning õnneks on tänu Internetile selleks tänasel päeval olemas piiramatud võimalused. Üldiselt on paljud allergiatunnused iseloomulikud mitmetele allergiatele ning aasta-aastalt diagnoostitakse üha rohkem inimesi, kes on vastuvõtlikud erinevatele allergiatele.

Kes on allergilised munavalgu suhtes?

Kuna muna on meie toidulaual üks olulisemaid (kui mitte kõige olulisem) täisväärtusliku valgu allikas, siis enamasti ei saa me temast üle ega ümber. Pannkoogid, tordid, muud küpsetised jne jne . Munavalgu vastu on allergilised eelkõige lapsed ja väikelapsed, kuid on ka täiskasvanuid, kuigi üsna harva. Reeglina hakkab siiski sallivus ja taluvus munavalgu suhtes kasvama lapse vanuse edenedes ehk tema organismi vananedes – erinevad uuringu on teinud küll erinevaid järeldusi, kuid üks ühine neil siiski on – enamusel keskooliikka jõudnud lastest on munavalguallergia kadunud. Numbrites näeks asi välja selline:

  • 4% – 11% 4-aastaseks saamisel
  • 12% – 26% 6-aastaseks saamisel
  • 37% – 53% 10-aastaseks saamisel
  • 68% – 82% 16-aastaseks saamisel

Millised on sümptomid?

Naha sümptomid – 59% lastest on vähemalt üks või siis ka mitu sümtpomit.

  • Nõgestõbi – punased sügelevad kublad nahal, mis on tavaliseks allergiliseks reaktsiooniks toiduallergia või ravimiteallergia puhul.
  • Huulte, keele või näo paistetus
  • Lööve (ei ole sama, mis ekseem)

Seedetrakti sümptomid – 21% munavalgule allergilistest lastest kogevad seda võis siis ka mitut muud sümptomit.

  • Oksendamine
  • Kõhulahtisus, mis tavaliselt kestab vähem kui paar päeva ja mille päästikuks on toidus sisalduvad toksiinid. Sageli kaasnevad ka kõhukrambid, palavik, oksendamine ja üleüldine nõrkus.
  • Verine väljaheide
  • Kõhuvalu

Hingamisteede sümptomid – 10%nmunavalgule allergilistest lastest kogevad seda või siis ka mitut muud sümptomit. Iseloomulikeks tunnusteks on hingeldamine, köhimine ja üleüldised hingamisraskused.

Ekseem – 18% munavalgule allergilistest lastest kogevad seda või siis ka mitut muud sümptomit. Tegemist on siis nahalööbega, mida iseloomustavad sügelemine ja punetus ning võivad kaasneda ka sügelevad villid. Tavaliselt esineb ta põlvedel, küünarukkidel, põskedel kuid ka mujal.

Üks või mitu sümptomit, kui inimene on allergiline munavalgule, ilmnevad tavaliselt veidi pärast toidu, mis munavalku sisaldab, söömist minutite või ka kuni mõne tunni jooksul. Lisaks muudele sümptomitele võivad veel esineda ka kihelevad ning punased ja vettjooksvad silmad. Kõik see summeerituna võib aga esile kutsuda anafülaksia, mis nõuab kohest meditsiinilist sekkumist! Kurb on muidugi see, et munavalgu allergeenilist toimet tema termiline töötlemine (keetmine, küpsetamine) ei vähenda. Ainuke lootus seega, et lapse kasvades munaalleergia väheneb või siis kaob sootuks.

Arstid on soovitanud väikelastele munavalgu või teiste potentsiaalsete allergeeniliste toiduainete andmist edasi lükata, ennetamaks sellega võimalikku toiduallergia arengut. Samas on aga viimaste uuringute valguses väidetud, et selle perioodi liigne pikendamine võib vastupidi suurendada allergiairski.

Aga kellel munavalgu vastu allergiat pole, see võib süüa kasvõi mitu muna päevas!

Kasutatud allikad:

Koplin, J, et al. Can early introduction of egg prevent egg allergy in infants? A population-based study. The Journal of Allergy and Clinical Immunology. Volume 126, Issue 4. October 2010

Lemon-Mulé, H., et al. Immunologic changes in children with egg allergy ingesting extensively heated egg. Journal of Allergy and Clinical Immunology, Volume 122, Issue 5, November 2008

Savage, J., et al. The Natural History of Egg Allergy. Journal of Allergy, Asthma & Immunology, September 2007.

2 Comments

  • Tõnis
    Posted 6. sept. 2012 14:06 0Likes

    Tänud lubaduse täitmise eest!

    Ühtegi eeltoodud sümptomit mul ei esine, kuid allergiatest väidab, et on muna vastu allergia. Seetõttu on arstidel hea seda ka muude probleemide põhjuseks tuua. Isegi kui munavalgu asemel vadakuvalku tarbin, ei muutu midagi, seega võin vist rahus muna edasi süüa.

    Lisaks: lehte kaitsev kopeerimistõke segab ka antud tekstikastis teksti toimetamist. Päris tüütu on 🙂

    • Raivo
      Posted 6. sept. 2012 15:01 0Likes

      Pole probleemi, Tõnis, aega võttis, kuid asja sai, ma loodan. Ning jah, kahjuks lähevad nii mõnedki arstid lihtsama vastupanu teed, omalgi sellised kogemused olemas. Seega võid muna rahulikult edasi süüa, ega kehvemaks ikka ei lähe 🙂
      Kahjuks on kopeerimistõke vajalik-kui keegi tahabki midagi siit omale “sebida”, siis peab ta selleks natuke rohkem vaeva nägema, kui seda on lihtsalt Copy ja Paste. Vabandan muidugi nende ebamugavuste pärast, mis kommenteerimisega kaasnevad ..

      Tervitades
      Raivo

Add Your Comment

 
Kehasalong
Hedon
Workoutshop
Vitashop
Stuudiopunkt
 

Treenitargalt.ee © 2009 - 2024 Kõik õigused kaitstud.