Kui soovid meelde tuletada, millised kehatüübid olid olemas, vaata seda postitust.
Mesomorfi tervislik toitumine
Mesomorfi puhul, kellele on looduse poolt antud suurepärane kehaehitus, taanduvad kõik tema mured pelgalt tahtejõule. Treening ja toitumine käsikäes aitavad mesomorfil oma eesmärgi saavutada. Ka puuduvad tema menüüs toidud, mida ta ei tohi süüa – sobib praktiliselt kõik. Armastavad liha ning üldiselt ongi mesomorfide lemmiktoitudeks valgurikkad ja tervislikud söögid.
Toidusoovitused mesomorfile.
a) Söö regulaarselt ja seda isegi siis, kui toit pole kõige tervislikum. Kuid kui toitud regulaarselt, tihti ja korrapäraselt, normaliseerub Su kehakaal iseenesest. Kaalumured tekivad tavaliselt pärast 30. eluaastaid (võin seda ise ka kinnitada). Enda vastu ei tohi olla vaid liiga karm!
b) Vältima peaks päeva teisel poolel kartulit, riisi ja pastat;
c) Lihadest peaksid valima lahjemad – kana, kala, kalkun;
Sobiv treening mesomorfile
Kuna tema keha reageerib treeningutele väga hästi, siis näeb ta isegi suhteliselt tagasihoidliku treeninguga hea välja. Mis muidugi ei anna alust treeningutel viilimiseks. Tihti kipuvad aga just naissoost mesomorfid hädas olema liiga suure lihaskasvuga, mistõttu sobiks neile paremini kestvustreening (kui nende eesmärgiks pole just jõualad nagu kulturism ja jõutõstmine (tõstmine). Ideaalne mesomorfi puhul oleks oma treeningute jagamine 50/50 – pooled treeningud suunatud jõule ja lihaskasvule ning pooled vastupidavusele (kestvustreeningud) ning teha neid eraldi päevadel.
Parim lihastreening mesomorfile on selline, kus kombineeritakse lihasharjutusi ja nn rasvapõletustreeninguid. Kuna puhas mesomorf on juba looduse poolt loodud suhteliselt lihaseliseks, võiks põhirõhk olla kestvustreeningul. Võiks, kuid ei pea, sest kõik sõltub ikkagi eesmärgist endast.
Ka tüdineb mesomorf sageli suhteliselt kiiresti sarnasest treeningust, mistõttu tuleks vahetada tihti kava ning harrastada erinevaid spordialasid. Kuid ka see ei ole reegel, sest omaenda kogemuse põhjal võin öelda, et kasutan üht ja sama jõusaalikava juba terve aasta ning ei tunne veel mingit tüdimust. Tõsi, olen selle kava sees vahetanud harjutusi, korduste ja seeriate arvu, kuid laias laastus on treenitavad lihasgrupid ikka samad.
Kui kava vahetada, siis teha seda kahel põhjusel: kas tüdimuse tõttu või siis kava ammendumise tõttu (areng on peatunud). Soovitav oleks kava muuta või vahetada 2 – 3 kuu tagant.
Lihastreeningu koha pealt on mesomorfile antud erinevaid soovitusi, sealhulgas ka korduste arv lihasharjutuse seerias, mis võiks jääda vahemikku 15 … 25 kordust, mistõttu sobib talle treeninguks väga hästi ka BodyPump või vesiaeroobika. Kuid jällegi – kõik on individuaalne ning kinni personaalsetes eesmärkides. Paljudel juhtudel paisub mesomorfi lihas juba paljast hantli nägemisest ja mis siis veel saab, kui ta selle kätte ka võtab? Samas on puhtaid seda tüüpi inimesi, keda võib nimetada kehakuju järgi puhtaks mesomorfiks, ektomorfiks või endomorfiks, siiski vaid üks osa.
Parim kestvustreening mesomorfile võiks olla kardioseadmel (jalgratas, sõudeergomeeter, jooksulint, ellips), aeroobika – ja spinnigusaalis või lihtsalt õues. Treeningud peaksid olema mitmekülgsed, sest üks ja sama masin muutub tüütavaks, keha harjub ära ning ei arene ka enam. Kestvustreening võiks/peaks olema erineva intensiivsusega, miksituna nii rasvapõletustreening kui raske intervalltreening.
Kui sageli võiks mesomorf trenni teha? Ka see on kinni eesmärkides, tema füüsilises vormis, kuid üldine reegel on, et mida sagedasemad ja erinevamad treeningud on, seda parem. Treenida võiks 3 … 4 korda nädalas ning kindlasti pikkida treeningupäevade vahele puhkepäevi! Kasvõi ülepäeviti!
Mesomorfi treenigu kestvus on põhimõtteliselt piiramatu. Minimaalne aeroobse (kardio) treeningu kestvus võiks alata 30 minutist ning lihastreening (suhteliselt intensiivne) ei tohiks kesta üle tunni – tund kümne minuti.