Šokolaad on toiduaine, mis on valmistatud kakaopuu (Theobroma cacao) seemnetest. Kakaopuud on iseloomulikud Lõuna-Ameerika troopilistele vihmametsadele ning peamiselt kasvatataksegi neid nende ubade (mida ka seemneteks kutsutakse) tõttu, millest siis valmistatakse nii kakaovõid, kakaopulbrit kui ka šokolaadi. Šokolaadi valmistamiseks purustatakse kakaooad (seemned) ning jahvatatakse need tootmaks kakaolikööri. Liköörile lisatakse edasise protsessi käigus rasva ning suhkrut ning lühidalt öeldes – nii me saamegi omale šokolaadi.
Šokolaad on saadaval, sõltuvalt kasutatavate kakaoubade protsendist koostises, erinevates versioonides/variantides. Lisaks erinevate oasortidele mängivad siin rolli ka suhkru ning paljude teiste koostisainete kogused, mis segusse lisatud. Šokolaadi kolm põhilist tüüpi on aga tume šokolaad, valge šokolaad ja piimašokolaad. Usutakse, et tume šokolaad on tervislikusse seisukohalt kõige kasulikum, sisaldades kõige rohkem flavonoide ehk taimseid pigmente, mis käituvad/toimivad nagu antioksüdandid. Antioksüdandid on ained, mis aitavad kindlustada kvaliteetset elu, reguleerides rakutasandil organismi normaalset tegevust. Antioksüdante on üle kolmekümne. Tuntumad neist on toiduainetes leiduvad vitamiinid C, E ja Q (ubikinoon), karoteen, seleen ja tsink.
Allpool tooks välja 10 kasutegurit, mida tumeda šokolaadi söömine meile annab.
- Ennetab südamehaigusi ehk siis nagu juba eespool öeldud, sisaldab tume šokolaad flavonoide ehk ühendeid, mis käituvad nagu antioksüdandid. Nad kaitsevad meie keha vananemise, mis põhjustatud vabadest radikaalidest, vastu. Vabad radikaalid võivad põhjustada rakutasandil kahjustusi meie kehas, mis omakorda võivad viia südamehaigusteni.
- Stabiliseerib veresuhkrut – flavonoidid tumedas šokolaadis võivad vähendada insuliinitundlikkust läbi keha võime kasutada insuliini efektiivselt. Tumedal šokolaadil on ka madal glükeemiline (GI) indeks, mis tähendab, et ta nö ei löö Su veresuhkrut „lakke“.
- Alandab vererõhku – tume šokolaad sisaldab palju selliseid mineraale nagu vask ja magneesium ning need on abiks normaalse vererõhu hoidmisel/säilitamisel. Erinevate uuringute abil on selgeks tehtud, et väikese koguse tumeda šokolaadi söömine paaril-kolmel korral nädalas võib suuresti abiks olla vererõhu alandamisel.
- Vähendab kolesterooli – uuringud väidavad, et polüfenoolirikas tume šokolaad võib kuni 10% võrra vähendada LDL ehk nn halva kolesterooli taset.
- Tõstab tuju – tume šokolaad sisaldab erinevaid aineid, mis stimuleerivad endorfiini ehk nn õnnehormooni tootmist – väheneb stress ja paraneb enesetunne.
- Kaitseb nahka – flavonoidid pakuvad märkimisväärset kaitset UV-kiirte kahjulike mõjude vastu.
- Aitab ära hoida insulti – flavonoidie kõrge tase tumedas šokolaadis (eriti epikatehiin) on end tõestanud suurepärase närvirakkude kaitsekilbina. 2011 aastal Rootsis läbiviidud uuringud leidsid, et naistel, kes sõid nädalas rohkem kui 45g tumedat šokolaadi, oli 20% võrra madalam insuldirisk kui naistel, kes sõid vähem kui 9g
- Ravib aneemiat – flavonoidide ühendid on kasulikud aneemiat põdevate inimeste ravimisel
- Parandab nägemist – Readingi Ülikooli hiljutised uuringud näitasid, et tumedas šokolaadis olevad flavonoidid võivad aidata parandada verevarustust ajju, andes sellega nägemisele nö „vunki juurde“
- Parandab kognitiivseid funktsioone – nagu eespool sai öeldud, parandab tume šokolaad verevoolu ajju, seega aitab kaasa ka kognitiivsete ehk mõtlemist puudutavate funktsioonide parandamisele.
Kokkuvõtvalt – tumeda šokolaadi söömine võib tervisele kaasa tuua palju positiivset, mis ka ülalpool kirja sai. Samas aga ei tohiks unustada, et šokolaad sisaldab ka palju rasva ja suhkrut ning temaga tasuks siiski piiri pidada ehk siis soovituslikult võiks nädalas piirduda kuni 200g tumeda šokolaadiga. Head maiustamist!
1 Comment