Ok, oletame, et oled võtnud nõuks oma kaalu langetada. Mõte või siis ka lubadus, mis reeglina tekib seoses ka tervislike põhjuste või mingi suure sündmusega nagu Jaanipäev, aastavahetus, vanuseline verstapost jne. Tead ju küll, et „Ok, pärast Jaanipäeva võtan ennast käsile, ei enam meeletutes kogusest šašlõkki, õlut ja jäätist“, tuttav teema. Ja asi ei puuduta ainult Sind – kui ka Su laps on ülekaaluline või mõni muu pereliige, siis kuidas iseennast ja neid motiveerida, et asi ei jääks ainult idee tasandile, vaid projekt saaks ka edukalt ellu viidud. Siin on Sulle mõned nõuanded:
Edukas lõpptulemus on mitme faktori kombo – süüa õiget toitu õigetes kogustes ning täiendada seda ka regulaarse ja kontrollitud annuse treeningutega nõuab palju ja rasket tööd. Võibolla on Sulle abiks need alljärgnevad 5 nõuannet – midagigi, millele toetuda.
Tee trenni
Trennitegemine on kaalukaotuse puhul oluline koostisosa. Ok, võib ju kaalu langetada ka treeninguteta, kuid trennitegemine annab Sulle suurepärase võimaluse põletada veel ekstrakogus kaloreid. Kuna iga kaalulangetamise kandvaks ideeks on tarbida vähem kaloreid kui Sul tegelkult vaja peaks minema, siis füüsiline treening annab Sulle võimaluse süüa ka rohkem, kui saaksid seda teha ilma treeninguteta. Isegi kui selleks treeninguks kujuneb vaid näiteks 15-20min tempokõndi, on see ka siiski juba ca 100-150kcal ning arvestades püsitatud eesmärki võib see olla määrava tähtsusega.
Piira kaloraaži
Nagu eelpool mainitud sai, siis kaloraaži vähendamine on iga dieedi puhul võtmetähtsusega. Jälgi, et sööksid madala kaloraažiga toitu, mida vahetevahel võiksid siiski rikastada ka kaloririkaste toitudega. Pea aga meeles, et isegi kui Sa teed trenni, tuleb Sul siiski jälgida, mida, millal ja kui palju Sa igapäevaselt sööd. Tähelepanu – liiga madal kaloraaž on aga Su tervisele ohtlik ehk kui Sa viid ellu oma kaalulangetamisplaani, siis pead olema kindel, et seatud limiit kaloritele on efektiivne ja töötab õiges suunas. Ehk et ei kahjusta Su tervist ning samas kehakaal langeb.
Söö öigeid toite
Kaloraaži piiramine toiduga ei ole ainuke lahendus kaalulangetamiseks – ka suhkurjookide tarbimise piiramine olulilisel määral plus loobumine alkoholist on sellel teel suureks abiks. Süües rohkelt köögi – ja puuvilju on samuti hea viis saamaks kõhtu täis, kuid samal ajal tarbides suhteliselt vähe kaloreid. Lisaks sellele annavad puu – ja köögiviljad Sulle vajalikke mineraalaineid ja vitamiine, mis on jällegi suureks toeks Su tervisele.
Maga
Täiskasvanud inimene peaks saama piisavalt und ja keskeltläbi võiks see olla 7 tundi ööpäevas. Kui oled unine ja magamata, muutud Sa rohkem näljaseks ja sööd rohkem, kui Sulle tegelikult vaja peaks minema. Lisaks annab uni Sulle vajalikku energiat, mida on Sul vaja oma eesmärkide (sealhulgas ka igapäevane töö) elluviimiseks.
Ära lange „hullude“ dieetide lõksu
Igausuguseid kaalulangetamise imedieete on turul liikvel – osad neist on head kiireks kaalulangetamiseks, osad ei toimid ning osad on suisa kahjulikud Su tervisele. Sinna hulka kuuluvad ka igasugused imetabletid, pulbrid, joogid jne – väldi neid! Õigeim viis parima ja kestvaima tulemuse saavutamiseks on regulaarne toitumine, õigete toitude söömine ning ka regulaarsed treeningud. Ükskõik, millise kaalulangetava programmi kasuks Sa ka ei otsusta – ole kindel, et Su valik on õige ja Sa järgid seda järjepidevalt. Igaks juhuks võiksid siiski enne konsulteerida mõne toitumisnõustaja, treeneri või ka arstiga, kui asi tundub väga kahtlane …
Treeni targalt!