Kolasin oma arvutis ringi ja leidsin ühe ammuse artikli, millel vanust 7 aastat ja autoriks Kaire Kenk. Mõtlesin siis, et miks ka mitte seda teie kõigiga jagada, seega refereerisin seda ja siin ta on!
Ühes grammis puhtas alkoholis sisaldub peaaegu sama palju kaloreid kui rasvas ning seepärast peaks suvisel aiapeol väga teraselt jälgima, mida juua – kõige vähem kaloreid on traditsioonilises austria suvekokteilis Spritzeris – värskes kerges kuivas valges või punases veinis pooleks gaseeritud mineraalveega.
Ka maailmakuulsa Atkinsi dieedi väljatöötaja Robert Atkins hoiatab – alkoholi tarvitades hakkab keha põletama energia saamiseks kõigepealt alkoholi, mitte toiduga saadud rasvu. Nii et kaalulangetamisele alkoholi tarvitamine kasu ei too. Ning samuti on õlle ja kõikide magusate karastusjookide glükeemiline indeks väga kõrge (õllel kõikidest alkohoolsetest jookidest kõrgeim) – nad tõstavad kohe veresuhkru taset, insuliini eritumist verre ning põhjustavad nii kohest näljatunnet. Õllesõpradel tasuks meeles pidada, et aastas õhtul teleri ees ärajoodud igapäevane pudel Saku Originaali või A.Le Coq Premiumi tähendab viit lisakilogrammi kõhu peal, kui õllega joodud kalorid jäävad kulutamata.
Tõelisteks kaloripommideks on ka kange alkoholi ja magusate lahjendajate segud, näiteks toonik sisaldab aukartustäratavas koguses kaloreid.
Valge viin on tõeline kaloripomm
Kuigi tavalises valges viinas on liitri kohta vaid kolm grammi suhkrut, on viin siiski tõeline kaloripomm – 0,5-liitrises pudelis 1120 kcal.
Kõlab uskumatult, aga ka vein võib sisaldada üsna palju kaloreid. Kalorisisalduselt pole valged veinid lahjemad punastest. Kes parajasti dieeti peab, peaks valima veini, milles on 12 protsenti alkoholi või veelgi vähem, ning mitmeaastastele täidlastele rohke parkainesisaldusega veinidele eelistama kergeid ja värskeid noori kuivi punaseid või valgeid veine.
Klaas veini päevas ei pruugi veel lisakilosid tekitada, seda eriti naistel. Üks klaas punast või valget veini päevas võib hoopis ainevahetust kiirendada, see omakorda sunnib keha rohkem energiat põletama.
«Kaalujälgijatel pole rangeid reegleid, kui palju nad midagi juua tohivad,» ütleb Kaalujälgijate suhtekorraldaja Eha Laanepere. Ainuke soovitus on juua päeva jooksul 1,5–2 liitrit vett. Vesi ei anna kaalujälgijate punktisüsteemis ühtki punkti, nagu ka suhkruta-piimata kohv ja tee. Kaht viimast ei soovitata siiski juua üle 3-4 tassi päevas, sest need viivad organismist vedelikku välja.
Mahla võiks lahjendada jääkuubikutega
Punktiarvestust peavad kaalujälgijad hoopiski puuvilja- ja marjamahlade ning limonaadide tarbimise kohta. «Näiteks sisaldub klaasitäies puuviljamahlas sama punktikogus, mis ühes saiaviilus või neljas viilus taises keedusingis,» nendib Laanepere.
Täismahlad on küll kasulikud suvised joogid – nad sisaldavad ohtralt vitamiine, samuti orgaanilisi happeid ja mineraalaineid, samas on nad suhteliselt kaloririkkad. Seepärast võiks suvel mahla juua jääkuubikutega lahjendatuna.
Kaalulangetajale on kõige tähtsam säilitada mõõdukus, pealegi võib suvel nii veini, mahla kui ka siidreid juua jääkuubikutega lahjendatuna. Paljudele siidrisõpradele pettumuseks sisaldub kuivas siidris peaaegu sama palju kaloreid kui magusas. Näiteks pool liitrit kuiva Fizz Sparkling Dry siidrit sisaldab 235 kilokalorit, sama suur kogus Fizz Perryt aga 270 kcal. Kaalulangetajaile sobivad pigem suhkruasendajatega Light siidrid, mille pooleliitrine pudel annab 150 kcal. Eesti õlledest on kõige vähekalorilisem Pärnu Žiguli õlu (37 kcal /100 ml, teistel 45–50 kcal/100 ml kohta). See-eest 0,33 l pudel alkoholivaba õlut annab 65–85 kcal.
Alkohoolsete jookide kalorsus
Saku õlletehase pirnisiider Kiss 49 – kcal/100 ml
Saku õlletehase õunasiider Kiss – 49 kcal/100 ml
Saku õlletehase Exotic siider – 46/100 ml
Saku õlletehase Wildberry siider – 48/100 ml
Saku õlletehase kaktuse-sidruni long drink – 63 kcal/100 ml
Saku õlletehase Grape – 48/100 ml
Saku õlletehase Mango-passioni long drink – 48/100 ml
A.Le Coqi õlletehase siidrid:
Fizz Sweet Perry 54 kcal/100 ml
Fizz Apple 49 kcal/100 ml
Fizz Cranberry 51 kcal/100 ml
Fizz Peach 48 kcal/100 ml
Fizz Sparkling Dry (Grape) 47 kcal/100 ml
Muu alkohol:
kuiv valge vein 12 cl 90 kcal
magus valge vein 12 cl 180 kcal
kuiv vahuvein või väga kuiv šampanja 12 cl 90 kcal
kuiv punane vein 12 cl 90 kcal
portvein ja šerri 8 cl 150 kcal
campari 4 cl 90 kcal
valge viin 10 cl 229 kcal
rumm 10 cl 231 kcal
kuiv vermut 10 cl 140 kcal
magus vermut 10 cl 200 kcal
Lahjad suvised kokteilid
SPRITZER
Vaja läheb 4 cl kuiva valget või punast veini, jääkuubikuid, gaseerimata allikavett.
VARIANT 1: Vala long drink’i klaasi põhja jääkuubikud, nende peale vein. Täida klaas allikaveega.
VARIANT 2: Vala klaasi põhja veidi valget veini. Täida klaas sidrunimaitselise gaseeritud mineraalveega.
KAALUJÄLGIJATE GROKK TITANICU HUKK
Vala klaasi põhja jääkuubikuid. Täida klaas gaseerimata allikaveega.
1 Comment