Kuna minu eesmärk on arutleda nii treenimise kui toitumise ning nende koosmõju üle, võiksime rääkida kehatüüpidest. Kasutan siinkohal abimaterjalina nii põhjatuid Internetiavarusi kui ka taas ühte oma lemmikraamatut, mille autoriks on Gert Koovit – „Hea vormi ABC“. Samas on võimalik vajaliku otsisõna sisestamise teel leida palju-palju infot erinevate kehatüüpide ning nendele sobivate treenimis- ja toitumisalaste soovituste kohta.
Niisiis:
Skeleti iseärasusi arvestades jagatakse kehatüübid tinglikud neljaks ning nö rahvakeeles oleksid need järgmised: liivakell, õun, pirn ja pulk. Lõbus, eks ole? 🙂
Teadlased võtavad arvesse mitte vaid skeletipõhiseid erinevusi, vaid ka ainevahetust, mis jagab seetõttu kehatüübid kolmeks: mesomorf ehk atleet, endomorf ehk ümarake ning ektomorf ehk kõhnake. Peab aga kohe siia lõppu ning õigluse ja õiguse huvides lisama, et 100% puhtaid kehatüüpe on väga vähe. Kui üldse, siis maksimaalselt 20%, ülejäänud on segud.
Seguneda võivad näiteks mesomorf ja endomorf, mis annavad kokku ülekaalulisusele kalduva, kuid samas atleetliku inimese. Jällegi tõe huvides pean mainima, et mina ise olen üks neist. Ideaalse keha moodustavad aga mesomorf ja ektomorf, mis on vormis ka ilma treeninguta. Selline inimene võib süüa praktiliselt kõike ja ei pea muretsema seejuures oma kehakaalu tõusmise pärast. Ei ole olemas aga ektomorfi ja endomorfi segu, sest ei ole võimalik olla samaaegselt nii sale kui paks!
Mesomorf ehk atleet – inimene, kelle kehakuju iseloomustab sõna „liivakell“ ja mis võib olla nii naiselik kui ka atleetlik. Laiad õlad, kitsad või siis õlgadega sama laiad puusad, lihased on hästi arenenud ja seda ilma suurema vaevata. Tuntud inimestest on mesomorfi ehedateks näideteks Madonna ja Erki Nool.
Endomorf ehk paksuke – inimene, kelle keha on kui õun, kes on keskmist kasvu ning ülekaalulisusele kalduv. Naistel kipuvad keharasvad ladestuma alakehale, peamiselt puusadele ja/või taljele, meestel kõhule ja ülaseljale. Endomorfi puhul on tavaliselt tegemist inimestega, kellel on lai õla – ja puusavöö, talje kogukas, mis kokku loobki mulje õunasarnasest kehast. Nende ainevahetus on aeglane, mistõttu salvestab nende organism osa toiduenergiat rasvana tunduvalt rohkem kui teistel kehatüüpidel. Tuntuimad endomorfid on Kelly Osbourne, Luciano Pavarotti ja Ivi Eenmaa.
Ektomorf ehk kõhnake ehk pulk – inimene, kelle keha iseloomustab poisilik figuur, kitsas puusa – ja õlavöö ning ka talje ei eristu eriti puusavööst. Lihaseid ja ka rasva on kehas vähe, kuid teda iseloomustavad liikuvad liigesed ja hea painduvus. Nõrkade skeletilihaste tõttu esinevad neil ka sageli rühivead, nende ainevahetus töötab aga kosmilise kiirusega. Tuntumatest ektomorfidest võiks siinkohal tuua näiteks Jennifer Anistoni, Woody Alleni ja Carmen Kassi.
Järgmistes postitustes vaatame igale kehatüübile sobivaid toitumisharjumusi ja treeninguid :).