Vaadates ringi, mis viimastel aastatel fitnessiturul on toimunud või toimub, siis üks, mis kindel – personaaltreenereid on tulnud küll nagu seeni pärast vihma. Ja eks neid ole igasuguseid nagu ka kõikide muude elualadegi puhul. Enamus on kindlasti neid, kes on oma klientidele igati toeks ja annavad neile asjalikku nõu, kuid on ka neid, kelle poolt püstitatud eesmärke ja ülesandeid täita püüdes on suhteliselt lihtne ennast ära tappa või siis paremal juhul vigastada. Kuidas aga aru saada, et treener on tõesti oma ülesannete kõrgusel või on siiski vaid kerge papi peal väljas? Tunnitasu pole just madal ning teinekord tasuks analüüsida, kas asi on ikka seda väärt. Mõned vihjed ja nõuanded siis allpool, kuidas läbi hammustada, on Su treener hea või küündimatu.
Kas Su treener jälgib Sind ja seda, mida Sa teed?
Kas ta vaatab, kuidas ja mida Sa saalis teed, olgu siis raskustega või ilma? Või siis on ta ametis iseenda ja oma peegeldpildi imetlemisega, telefonis tshättimise või kaastöötajatega suhtlemisega? Kontrollib ta Sinu sooritusi kükipuuris või hoopis postitab sotsiaalvõrgustikku oma selfie´sid? Midagi on väga valesti, kui Su treener, kellele Sa maksad tunnitasu, tegeleb kõige muuga, isegi kui vaid osaliselt, kui vaid Sinuga? Sinu raha = Sinu aeg = Sinu treener!
Kui lähedased Te olete oma treeneriga ja seda sõna otseses mõttes?
Lihtne on aru saada, kas treener hoolib piisavalt sellest, mida Sina või te kahekesi koos teete: kas ta istub Sinust 50 meetri kaugusel ja vaid jälgib eemalt silmanurgast, mida Sa teed, samal ajal kui Sa ise pingutad nii mis kole. Või siis on Sinu juures/ligiduses, kontrollib Sinu sooritusi ning vajadusel julgustab ja julgestab?
Kas ta annab Sulle tagasisidet Su soorituste kohta?
Korrektne sooritus on olulisim – harjutuse vale sooritamisega oled Sa vaid millimeetrite kaugusel vigastusest. Vigastus võib olla kerge, kuid võib olla ka selline, mis tõmbab kogu Su edasisele jõusaalikarjäärile (ja ka muule sportimisele) kriipsu peale. Seega – kas Su treener korrigeerib ja parandab Su tehnikaid, kui Sa peaksid harjutusi valesti sooritama? Kas ta näiteks teab, miks Sa tunned alaseljas valu ajal, kui teed harjutusi kõhulihastele? Kas ta informeerib näiteks Sind, et viis, kuidas Sa oled teatud harjutust sooritanud viimasel viiel aastal, on tegelikult vale ja äkki prooviks hoopis teistmoodi? Kus seisab Su treener, kui Sa peaksid juhtumisi sooritama harjutust nimega Military Press? Tunned Sa ennast üldse turvaliselt ja turvatuna, kui sooritad harjutusi enda kohta suurte raskustega?
Kas Su treener teab, millest ta räägib?
Kas ta oskab Sulle selgitada, millised lihasgrupid mingi harjutuse puhul töötavad? Kas ta oskab vastata lihtsatele küsimustele a la „ Miks me seda konkreetset harjutust just niimoodi teeme?“ Sama käib ka toitumisalaste nõuannete kohta – kas ta oskab anda selgeid ja konkreetseid vastuseid peamiste toitainete, nende omavahelise suhte ja konkreetselt Sinu vajaduste kohta? Kas ta teab, kuidas arvutada näiteks Sinu KMI või milline peaks olema Sinu BAV? Väga loodan, et ta on nende asjadega kursis …
Kas ta oskab improviseerida?
Kas ja kuidas tuleb Su treener olukorrast välja, kui harjutuseks on näiteks lamades surumine, kuid surumispink on hõivatud? Kas ta suudab Sulle käigu pealt välja pakkuda ühe paljudest harjutustest, mis mõjutaksid peamiselt suurt rinnalihast? Või siis oli Su treeneril Sinuga plaanis plüomeetriline trenn, kuid Sina ilmusid kohale nihestatud pahkluuga? Suudab ta Sulle käigu pealt pakkuda välja teise, kuid sama efektiivse treeningu?
Kas te suhtlete?
Millal viimati küsis treener Sinu käest Su enesetunde kohta? Kui Su vastus on, et „mitte kunagi“, siis oleks vast targem oma raha kohe tagasi küsida, joosta karjudes spordiklubist välja ning MITTE KUNAGI sinna enam tagasi minna! Su treener peab suutma panna Sind rääkima – oma enestundest, muredest ja probleemidest jne. Sina kui klient ei peaks kartma oma probleemidest ja muredest rääkimist oma personaaltreenerile!
Kas Su treening – ja toitumiskava(d) on koostatud just Sulle?
Kas kavad, mis treener Sulle kokku on pannud, tunduvad Sulle mõistlikud ja viivad Sind eesmärgile? Lihtne küsimus, millele on olemas ka lihtne vastus – vähemalt 3-4 nädalaga peaks olema juba näha, kuhupoole asjad liiguvad ning milline on olnud Sinu areng.
Kas Su treener hoolib Sinust või on tal meeles ainult eurosümbol?
Kas ta kontrollib regulaarselt Su toitumis – ja treeningpäevikut, kui selline olemas on? Kas ta on kursis, milline on olnud Sinu areng alates päevast, mil ennast spordiklubisse ilmutasid? Kohe kindlasti ei pea te treeneriga olema parimad sõbrad või sõbrannad, kuid mõtle sekund või kaks ja toimi vastavalt oma instinktidele … Kas Sinu treener on ikka tõsiselt ja südamega Sulle abiks või on tal meeles ainult eurosümbol?
Treeni targalt!