Antud artikkel ilmus esimest korda mõned aastad tagasi ajakirjas “30+” ja kuigi suur osa käesoleva artikli infot on paljudele tuttav, ei teeks siiski halba, kui enne jõusaalihooaja algust mõned nüansid üle käime. Täna siis neljas ja viimane osa.

————————————————–

Trennis on sinu ülesanne lihtne – kuulata, teha järele ja küsida, kui midagi arusaamatuks jääb. Kuigi hea treener teab juba ette, millised võivad olla algaja jõusaalikülastaja korduma kippuvad küsimused, ning püüab neile juba treeningu käigus ja ülesandeid selgitades vastuse anda.

Esialgu on kindlasti raske hoomata korralikku tehnikat ja harjutuse sooritust, kuid kui sa aru ei saa, siis muudkui küsi üle ja palu treeneril uuesti harjutus ette näidata. Esimese korraga ei pruugigi absoluutselt kõigest aru saada, kuid kuna üldiselt on klubides esimene juhendamine tasuta, siis katsu sellest pigistada võimalikult palju. Vajadusel pane isegi kirja. Mul on mitme kliendiga veninud trenn arvatust pikemaks, kuna nad on märkinud harjutuste kirjeldused üles.

Ideaalne treening algab kerge umbes 10-12 minutise soojendusega mõnel kardioseadmel. Sellele järgnevad lihtsamat sorti võimlemisharjutused (painutused, sirutused, kerged venitused) ning seejärel muud harjutused. Igal treeneril on välja kujunenud oma strateegia: mõni on arvamusel, et algajad peavad harjutama vaid plokkmasinatel, mõni leiab, et vaid kangide ja hantlitega, mõni kombineerib neid kahte. Kindlasti peab treener välja selgitama harjutused, mis sulle sobivad ja mis ei sobi. Selleks tuleb need läbi proovida.

Ideaalses trennis on korduste ja seeriate vahepeal omal kohal venitusharjutused, trenni lõpus kardioseadme rahulikus tempos ekspluateerimine. Trenni võiks lõpetada treeneri kinnitus, et said hästi hakkama. Ta paneb kirja läbi tehtud treeningukava, saadab selle sinu e-aadressil või annab selle paberil. Enamikus klubides on võimalik hoida oma treeningukava klubi kontoris. Küsi kindlasti treenerilt nõu nii palju kui vaja, selleks ta seal ju ongi. 

Kirjutatud ja kirjutamata reeglid jõusaalis

  • Suhtu kaastreenijaisse lugupidavalt, ära sega ega kõneta neid siis, kui nad harjutust sooritavad. Samuti pole viisakas virvendada peegli ees, kui keegi seal parasjagu treenib.
  • Kui sa pole kindel harjutuse õiges ja korrektses soorituses, küsi kindlasti nõu treenerilt. Sama kehtib treeninguseadmete üldise kasutamise ja nende reguleerimise kohta.
  • Enne kui kavatsed hõivata mõne treeninguseadme, kangi või hantlid, uuri viisakalt, kas keegi teine seda hetkel ei kasuta.
  • Spordiinventar, mis pole põranda küljes kinni (kang, kangikettad, hantlid), aseta pärast kasutamist oma kohale tagasi.
  • Ära loobi treeninguvahendeid, eriti hantleid. Ka teised kliendid tahavad hantleid kasutada ning isegi terasest ja vastupidavast kummist valmistatud vahendid purunevad ajapikku.
  • Jõusaalitreeningu juurde ei kuulu ujumisriided, paljas ülakeha, välisjalatsid ja rannaplätud.
  • Pea kinni elementaarsest hügieenist. Pärast seadmel treenimist pühi pink enda higist. Vajadusel pühi üle ka kang ja/või hantlid (ning kardioseadmed). Treenima tulles ära ennast lõhnasta, tee seda pärast trenni.
  • Jõusaalis mobiiltelefoniga lobisemine on taunitav. Kui tõesti muudmoodi ei saa, lahku treeningusaalist.
  • Kui sul on soov ennast või sõpra pildistada, veendu, et spordiklubi personalil selle vastu midagi ei ole. Igaks juhuks küsi seda ka ligiduses harjutavatelt treeningkaaslastelt, sest paljudele ei meeldi juhuslik pildile jäämine

Lõpp ehk enam ei järgne 🙂

Add Your Comment

 
Kehasalong
Hedon
Workoutshop
Vitashop
Stuudiopunkt
 

Treenitargalt.ee © 2009 - 2024 Kõik õigused kaitstud.