Christina soovitab, osa 1

Tänane sissekanne on nö külalislektorilt – Eesti ühelt edukaimalt oma ala tegijalt, kolmekordselt Eesti absoluutselt meistrilt naiste bodyfitnessis Christina Alevilt. Lähemalt Christinast ja tema tegemistest saate lugeda tema kodulehelt www.lioness.ee Allpool aga tema tänased soovitused ja nipid ning kindlastu ei jookse need kellelgi, kes hoolib oma tervisest ja tervislikust toidulauast, mööda külge alla. Head lugemist!

Söö iga päev peotäis mandleid. Mandlid sisaldavad rohkelt küllastumata rasvhappeid, kaaliumit, kaltsiumit, rauda, magneesiumit, E,  D, B ja K grupi vitamiine. Lisaks neile veel olulisel määral fosforit, tsinki, vaske, riboflaviini ja niatsiini – kõik need ained on organismi toimimiseks lausa hädavajalikud.  Peotäis mandleid varustab Sinu organismi 11 erineva toitainega ja katab  60% ulatuses Sinu päevasest E vitamiini vajadusest. Võrreldes teiste pähklisortidega sisaldavad mandlid  ka rohkem valku. Toidulauda aitavad kindlasti mitmekesistada kõikvõimalikud erinevad pähklisordid. Minu toidulaual on igapäevaselt 10-15 mandlit, aegajalt kreeka pähklid, sarapuupähklid jne. Rohkem infot nende kohta leiad kindlasti internetist.

Joo hommikul 30 minutit enne sööki kuivatatud ploomide/aprikooside leotisest tehtud mehu.  Puuviljade kuivatamisel vähendatakse viljade veesisaldust, mille tõttu teised toitained konsentreeruvad ehk siis nende sisaldus kasvab.  Kuivatatud puuviljades säiluvad mikroelemendid, vitamiinid, kiudained ja pektiin – need avaldavad väga head mõju Sinu kilpnäärmele ja aitavad puhastada Sinu organismi jääkainetest. Kuivatatud ploomid on ammu teada – tuntud seedetegevust reguleeriva toime poolest.  Eriti väärtuslikuks peetakse nende kiudainetesisaldust. Kuivatatud aprikoosid on aga tuntud ka oma rikkaliku kaaliumisisalduse poolest. 100g kuivatatud aprikoosides on 1380mg kaaliumi. Kaaliumi toimel kulgeb Sinu lihaste töö, süsivesikute ning valkude ainevahetus. Kaalium aitab Sinu organismi puhastada mürgistest ülejääkidest, alandab vererõhku ja on oluline Sinu naha tervisele.

NB! Kuna puuviljade kuivatamisel toimub toitainete kontsentreeruine, siis tekib nö mineraalainete pomm, mis on eriti suhkruküllane. Seetõttu ei ole soovitav värskeid puuviju oma menüüs kuivatatud puuviljadega asendada!

Mina valmistan oma hommikust kokteili nii : Panen õhtul 4 kuivatatud ploomi ja 2 kuivatatud aprikoosi 250 ml vette ligunema. Hommikul purustan nuimikseriga pehmeksleotatud puuviljad mehuks ja tarvitan koheselt ca 30 minutit enne sööki. Ülepäeva lisan lisaks puuviljadele leotusvette 1 spl linaseemneid. Soolestiku tühjenemise pärast enam muretsema ei pea.

Linaseemnetes on rohkelt õli-, valgu- ja limaaineid. Parim osa neist on õli, mis sisaldab othralt kahte inimorganismile vajalikku rasvhapet: alfvalinoleen- ja linoolhapet. Neid rasvhappeid peetakse inimesele asendamatuteks.  Tänu oma rikkalikule kiudainetesisaldusele aitavad linaseemned reguleerida soolestiku veesisaldust ja tühjenemise sagedust. Purustatud linaseemned toimivad eriti hästi siis, kui tarbida rohkelt vedelikku (ca 1,5-2l päevas). Soovitatav kogus linaseemneid ühes päevas on 2 spl.  Ise kasutan linaseemneid hommikuses ploomi/aprikoosi mehus, putrudes küpsetistes, lihatoitudes ja salatites.

Lisa oma menüüsse Goji marju. Väikeste Goji marjade võim peitub rikkalikus A ja C vitamiinis, neis on üle 20 erineva mineraali ja vitamiini nagu näiteks raud, tsink, fosfor, E-vitamiin, riboflaviin (B2) ja beetakarotine sisaldavad karotenoidid.  1 untsis ehk siis 28g Goji marjades on rohkem beetakaroteene kui porgandis, rohkem C vitamiini kui apelsinis ja rohkem rauda kui spinatis või sojaubades. Minu toidulaual on Goji marjad 3 – 4 korda nädalas, tavaliselt lisan neid hommikusöögil pudru sisse. Samuti võib neid süüa lihtsalt niisama vahepalaks, leotatult  ja ka soolaste toitude sees eksootilise maitseelamuse saamiseks.

Toiduvalmisatmismeetoditest eelista enim toidu aurutamist. Aurutamine on pärit ammustest aegadest, kus juba vanad hiinlased kasutasid toidu valmistamisel keeva vee kohal hoitavaid bambuskorve. Aurutamine on kindlasti üks kõige tervislikum toiduvalmistamismeetod. Auruamise käigus tekkiv niiskus takistab toidu kuivamist, säiluvad vitamiinid, mieraalained ja mikroelemendid. Tänu sellele on aroom tugevam, toidu maitse ja värv intensiivsemad, mille tõttu ei ole tarvis lisada toidule nii palju maitse ja rasvaineid, toit ei lagune ning säilitab oma esialgse väljanägemise. Aurutada saab praktiliselt kõike: liha, linuliha, mereande, köögivilja, kartuleid, riisi,  munaroogi, pastat jne.  Meie peres on toidu aurutamine igapäevaselt tähtsal kohal. Toidu valmistamine on lihtne ja tulemus on ülimaitsev. Soovitan soojalt!

Kui Sa just pead toitu praadima, kasuta selleks võimalusel KOOKOSEÕLI, sest see annab Sulle energiat, tõstab immuunsust, kiirendab ainevaetust ja aitab alandada halva kolesterooli taset. Kookosõi ei ladestu keha rasvkoesse ning seetõttu soodustab hoopis Sinu rasvade põletamist. Kookosõli on taimne õli, mida pressitakse kookospähkli viljalihast. Kuna kookosõli koosneb 92% ulatuses küllastunud rasvhapetest siis on see toatemperatuuril tavaliselt tahkes olekus. Rafinerimata kookosõli (puhastamata ja külmpress meetodil saadud õli) hakkab sulama juba 24-25 C juures ning suitsema 170 C juures. Kookosõli aitab imendada ja seedida teisi toitaineid sh ka vitamiine, mineraalaineid ja aminohappeid. Soodustab soolefunktsiooni, annab jõudu ja energiat, on kasulik juustele, nahale ning seda on kerge seedida. Kookosõli on seenevastase toimega ja aitab tugevdada immuunsüsteemi (rohkem infot leiad internetist) Kui ma just pean toitu praadima, siis teen seda alati kookosõliga, alates kanafileest lõpetades pannkookidega, kusjuures need viimased saavad selle õliga küpsetades kohe eriti maitsvad.

Söö  päeva jooksul mõistlikus koguses puu ja köögivilju.  Sooja toidu kõrvale söö alati toorsalatit, silmas pidades taldrikureegit. Taldrikureegel : 0,5 taldrikust peaks moodustama erinevad salatid, aurutatud, hautatud või keedetud köögiviljad. Põhitoit, nagu kala, kana, liha peaksid moodustama veerandiku Sinu taldrikust ja lisandina kartul, riis, tatar, pasta peaksid moodustama ülejäänud veerandiku Sinu taldrikust. Kui on tegemist segatoiduga nagu risotto, lasanje jne, siis oleks taldrikureegliks 0,5 salatit ja teine 0,5 segatoitu. Lihtne meeles pidada ja mis kõige peamine, kõht tänab hiljem Sind selle valiku eest.

Kui Sul on magusaisu, siis üsna tõenäoliselt põhjustab selle heade rasvade defitsiit Sinu organismis (head rasvad –  külmpressitud taimsed õlid, kookose – ja palmiõli,  pähklid, avokaado, mandlid, tavaline Eesti Taluvõi, koor – nii hapu – kui ka rõõskkoor, kalaõli, linaseemned, juust, oliivid, sojaoad, omega3 rasvhapped – linaseemned, kreeka pähklid, külmavee kalad  jne).  Minu magusaisu hoiab kontrolli all peotäis mandleid või pähkleid.  Maiustada võib ja aegajalt peabki, sest rohkete süsivesikute tarbimine kindlate intervallide tagant nt 1 kord nädalas kindlal päeval, teevad restardi Sinu ainevahetusele  ja soolestiku tühjenemisele.  Kulturismi ja fitnessi maailmas nimetatakse seda LAADIMISEKS.  Minu eelistused laadimisel on: rasvased pannkoogid meega (küpsetatd kookoseõliga), kõige rasvasem koorejäätis mis poes saadaval ja kodumaine Ali Baba halvaa. Miks just need? Esmalt vast seepärast, et need on tõepoolest väga maitsvad ja teisalt seepärast, et just valitud maiustused sisaldavavad lisaks kiiretele süsivesikutele rohkelt kasulikke rasvu. NB! Nagu kõikide teiste kasulike asjadega, siis ei tasu ka nende maiustustega liialdada, st. piisab täiesti kahest rammusast ja paksust ülepanni kohupiimapannkoogist üle valatuna rohke meega või siis 0,5 liitrist koorejäätiest 100 g halvaaga.

Järgneb …

Add Your Comment

 
Kehasalong
Hedon
Workoutshop
Vitashop
Stuudiopunkt
 

Treenitargalt.ee © 2009 - 2024 Kõik õigused kaitstud.