Seekordset vitamiiniteemat ei olnudki vaja omal kokku panna ja materjali otsida, kuna appi tuli DANONE. Seega kopeerin nende poolt saadetud info, sest arva, et see võiks huvitada paljusid. Eks vaadake ja arvake, kuid kahjuks pole seda superkirssi võimalik Eestist osta …
Supertoit Acerola-kirss: doos C-vitamiini
Keegi ei kahtle C-vitamiini positiivses mõjus tervisele, eriti külma aastaaja lähenedes. Samas on loomulik huvi teada, kas meie igapäevane toiduvalik on piisav saamaks seda hädavajalikku vitamiini. Tavaliselt soovitatakse süüa tsitruselisi, kuid acerola-kirsi looduslik C-vitamiini sisaldus on kuni kakskümmend korda sidruni omast suurem.
Acerola-kirss, mida tuntakse ka Barbadose kirsi ja Lääne-India kirsi nime all, on vitamiinirikas superpuuvili Ladina-Ameerikast. Kirsitaoline mari on väga tervislik, sest selles on üks kõrgemaid looduslikke C-vitamiini sisaldusi, palju antioksüdante ning A- ja B-vitamiini. Kokkuvõttes ei ole see ainult kasulik immuunsusele vaid mõjutab positiivselt ka lihaseid ja veresoonkonda, parandab naha tervist ja nägemist.
Meil kasvavad väärtuslikud C-vitamiinirikkad marjad nagu mustsõstar, kibuvits ja astelpaju, kuid acerola ületab C-vitamiini sisalduselt neid tunduvalt.
Acerola-kirsi mahl on Ladina-Ameerika toidulaual igapäevane nagu apelsini- või õunamahl Euroopas. Kuivõrd selle C-vitamiini sisaldus on kümneid kordi isegi sidrunist kõrgem, kasutatakse acerola-kirssi ka lastetoidu koostises. Lisaks kasutatakse võimsat marja ka toidukaupade ja isegi kosmeetika rikastamiseks.
Värsket acerola-kirssi ei ole võimalik Eestis leida, kuid seda võib leida loodustoodete poes püree või mahlana ning ka vitamiinide ja looduslike maiustuste koostises.
Eksperdi arvamus
Professor Mai Maser, arst ja toitumisteadlane
“Taskaalus toidusedel on esmatähtis vajalike vitamiinide ja toitainete omandamiseks. C-vitamiin on vajalik üldiseks heaoluks, kuid eriti aga immuunsuse toetamiseks.
Acerola kirss ( malpighia punicifolia) on troopiline taim, mida hinnatakse just tema erakordse C-vitamiini sisalduse tõttu. Täiskasvanu vajab 60-100 mg C-vitamiini päevas. Saastuse ja toiduga kaasnevate keemiliste lisaainete tõttu võib olla C-vitamiini kui antioksüdandi vajadus tänapäeval suurem – kuni 200 mg päevas. 100 grammi acerolat võib olenevalt kasvutingimustest ja marjade küpsusastmest sisaldada kuni 1300 – 4000 mg C-vitamiini. Mõnikord öeldakse, et üks acerola-kirss rahuldab täielikult päevase C-vitamiini vajaduse.
Loomulikult ei ole Eestis võimalik leida värsket acerolat. Samas võib seda leida kuivatatuna, puuviljajahuna või mahlana. Acerolat on võimalik lisada ka teistele toitudele neis loodusliku C-vitamiini hulga suurendamiseks.”
Vabaks kasutamiseks mõeldud fotod professor Maserist ning lisatud tabeli kõrgemas resolutsioonis leiate: http://tinyurl.com/4xcmeuy
Lisainfo:
Professor Mai Maser, 502 43 84, mai.maser@gmail.com
Liisa Past, 55 183 84, liisa.past@claro.ee
Uuring: 93% Eesti elanikest muretseb immuunsuse pärast
Sel aastal Actimeli tellitumusel läbi viidud TNS-i uuring näitas, et 93% Eesti inimestest tunneb muret oma immuunsuse pärast. Eriti puudutab see lastega peresid: peaaegu neli viiendikku 2-9-aastaste laste emadest märkisid, et neid immuunsusega seotu teeb väga murelikuks.
Immuunsuse tugevdamiseks esimeste vaevuste ilmnemise korral pööravad Eesti elanikud kõigepealt pilgu toitumisele (77%). 44% küsitletuist söövad just enam puu-ja köögivilju, neljandik magab rohkem ja 13% ütlesid, et hakkavad rohkem liikuma.
Mesi ja küüslauk on jätkuvalt kõige populaarsemad vastused küsimusele, milliseid tooted toetavad keha vastupanujõudu — neid mainis kolm viiendikku vastanutest. Ligikaudu iga teine eestlane ütleb, et keha immuunsust tugevdavad puu-ja köögiviljad, neile järgnevad sidrun, piim, roheline tee ja C-vitamiin. Veidi rohkem kui iga viies vastaja kasutab ka tsitruselisi, kapsast, ingverit, muid piimatooteid, astelpaju või ravimtaimi. Ligikaudu 15% vastanutest valivad organismi tugevdamiseks Actimeli, omega-3 rasvhapped, apelsinimahla või kalaõli.
Tooted, mis toetavad immuunsust (mainis % vastanutest)
Küüslauk 62,8
Mesi 61,0
Puuviljad 52,6
Köögiviljad 46,6
Sidrun 43,3
Piim 35,7
Roheline tee 27,2
C-vitamiin 26,6
Tsitrusviljad 24,2
Kapsas 23,7
Ingver 23,1
Muud piimatooted 22,6
Astelpaju 20,9
Ravimtaimed 20,5
Apelsinimahl 17,0
Actimel 15,5
Omega-3 rasvhapped 14,6
Kalaõli/ kalamaksaõli 13,9
Allikas: Actimeli uuring, 2011, TNS. Materjalide kasutamisel vajalik viide Actimelile.