… on aga tihtipeale ja paljudel juhtudel liiga kõrge ning see on suurim viga, mida vastupidavuse arendamisel võidakse teha. Tervisespordis peab koormus olema kindlasti õige intensiivusega ning üldjuhul on optimaalne treeningu intensiivsus vahemikus 60 – 85% maksimaalsest töövõimest, kuna sel juhul toimub kehaline töö valdavalt aeroobse energiatarbimise abil. Kui aga koormus on kõrgem, saadakse energiat aga valdavalt anaeroobsete energiatootmisprotsesside arvelt.
Tervisespordis on ilmselt kõige levinum ja tervislikum meetod harjutamine kestusmeetodil, mida iseloomustab suhteliselt püsiva iseloomuga ja kestev ning ka püsiva intensiivuse ja puhkepausideta koormus. Selline meetod on baasiks aeroobse töövõime arendamisel muidugi ka tippspordis, kuid siiski kõige kasulikum tervisespordis.
Optimaalse treeningkoormuse määramiseks lähtutakse maksimaalsest pulsisagedusest, mis meeste puhul võiks olla 220 – vanus ja naiste puhul 226 – vanus ning selle valemi abil oleks siis lihtne määrata oma optimaalne treeningpulss. Sellest on ka eelnevalt juttu olnud, näiteks 7. Juuni 2010 postituses, kus sai alustatud teemat värskes õhus sportimisest.
Näiteid intensiivsusest (Rein Jalak, Tervise treening):
Koormus 60-70% maksimaalsest töövõimest (jalutamine, matkamine)
– vähene koormus südamele;
– soodne koormus veresoonkonnale;
– mõju rasvapõletamisele.
Koormus 70-80% maksimaalsest töövõimest (tervisekõnd)
– ülekaalus rasvapõletamine;
– hea toime südame vereringele.
Koormus 80-85% maksimaalsest töövõimest (jooksmine)
– ainevahetuses kasutatakse nii süsivesikuid kui rasvu;
– väga hea toime südamevereringele;
– hingamistalitluse paranemine.
Kokkuvõtvalt võiks öelda, et tervisesportlase optimaalne pulsisagedus vastupidavuse suurendamiseks on vahemikus 60-80% maksimaalsest pulsisagedusest. Algaja peaks aga kindlasti alustama 50-60% tsoonis ja harjutama esimestel kuudel valdavalt 60-70% tsoonis. Regulaarselt harjutades, kuid siiski mitte enne paari kuu möödumist võib koormust tasapisi suurendada ja jätkata juba aeroobsest tsoonis ehk 70-80% maksimaalsest südamelöögisagedusest.