Ilmselt on see tüütuseni äraleierdatud teema, kuid ega küll küllale liiga tee või siis nagu ütleb üks Läti vanasõna – “kordamine on tarkuse ema“. Samamoodi peaks kõik vähegi teadlikud inimesed kursis olema, et regulaarne sportimine kaitseb Sinu keha diabeedi, südamehaiguste, erinevate vähivormide ning ülekaalulisuse vastu ning omab väga suurt tähtsust ka stressimaandamisel. Siiski seostub aga treenimine või treening väga paljude inimeste jaoks vaid pikkade tundide veetmisega mõttetute ja igavate masinate keskel kusagil steriilses spordiklubis. Tegelikult on needsamad masinad inimkonna ajaloos aga siiski viimaste aastakümnete leiutis ja igapäevaosa, varasemalt saadi aastakümneid ja ehk ka aastasadu/tuhandeid niisama hakkama. Loomulikult on ka sellise lihtsama liigutamise või harjutamisega palju lihtsam alustada kui tormata kohe spordiklubisse. Mõni allpooltoodud mõte võib tunduda üsna tobe, kuid miks mitte proovida, lõbus ju?
Jaluta – umbes tunnine jalutuskäik näiteks koeraga õues kulutab ca 200kcal – lihtne. Loomulikult kulutab samapalju ka ilma koerata jalutamine, kui Sul teda kusagilt võtta ei ole. Kui Sa näiteks oled veel liiga „mittevormis“ pika jalutuskäigu tarvis, siis tee igapäevaselt lühemaid tiire, kuid tasapisi hakka jalutuskäikude pikkust ja kestvust suurendama, kasvõi paari minuti ja paarisaja meetri kaupa. Või siis astu näiteks töölt koju sõites bussist paar peatust varem maha ja kõnni koju. Ning kui võtad veel kätte ka kõnnikepid, on kalorikulu oluliselt suurem.
Roni – mööda treppe või laugeid künkanõlvu, teetõuse – suurepärane harjutus oma treenituse tõstmiseks/parandamiseks. Väike nipp – kui sõidad tööle autoga, siis parkimismajas pargi võimalikult kõrgele ja ära kasuta lifti! Sama ka suurtes kaubamajades ja keskustes – eskalaatori kõrval on pea alati trepp. Alusta vähehaaval, näiteks mõne astme kaupa ja roni vaikselt kõrgemale.
Mängi – mängimine ei ole vaid lastele. Löö lastega kampa, kui nad mängivad – roni, jookse, aja taga palli, hüppa jne, laste mänguväljakutel on selleks mitmeid võimalusi.
Kanna ja kaeva – võib küll kõlada naljakalt tänapäeval, kuid siiski … Kui Sul on maja ja aed, siis on lihtne – vii pesu õue kuivama, too puid, käruta prahti, tassi mulda, kaeva peenraid, mulda kartuleid, riisu lehti, vooliku asemel kasuta taimede kastmiseks kastekannu, lõhu (kamina)puid – ära osta valmispuid jne jne. Poes käies pargi auto kaugemale ja tassi kõik oma ostud käe otsas autoni, variante on kümneid.
Korista – majas, garaažis, autos, kuuris, pese aknaid, põrandaid, ime tolmu vaipadest. Et oleks lõbusam (ja kui keegi ei näe), pane muusika mängima ja tolmuta muusikarütmis.
Seisa ja/või liigu – tänapäeval on väga paljud meist aheldatud arvuti taha, suur osa isegi terveks tööpäevaks. On aga fakt, et seistes kulutab inimene rohkem energiat kui istudes või lamades. Seega – pane omale taimer, mis piiksub näiteks iga 30min järel ja tuletab Sulle meelde pisikest ringutust/püstitõusmist ja mõnedegi sammude tegemist, lühikest jalutuskäiku. Kodukontoris võid proovida vahetevahel ka püstijala töötamist – tuleb vaid arvuti kusagile kõrgemale toetada ja olemas ta ongi.
Jookse – kui Su kehakaal või üldine tervislik seisund võimaldab joosta, siis jookse, jookse igal võimalikul juhul. Ok, mitte nagu Forrest Gump, et jooksed – jooksed ja kui ookean vastu tuleb, siis peatud, mõtled hetke ja hakkad tagasi jooksma. Ei – kodus jookse ümber maja, aias, linnas ümber kvartali, pargis jne. Kui oled piisavalt heas vormis, võid proovida ka nn takistusjooksu ehk parkuuri ja kui keegi ei näe, siis proovida ka liikuda neljakäpukil.
Tantsi – lõbus ja energiakulukas tegevus. Stepptants on näiteks väga suurt vastupidavust nõudev ala, kuid proovida võid ükskõik millist liiki, ka seltskonnatantsu näiteks või klassikalist balletti. Kui Sa ei taha liituda mõne tantsuklubiga, siis tantsi kodus omaette, ühendades näiteks kasvõi tantsimise ja koristamise.
Laena või osta DVD – kui soovid regulaarselt harjutada, kuid ei soovi seda teha spordiklubis teiste nähes ja juuresolekul, siis on olemas sadu erinevaid treening-DVD-sid, mida saad proovida ja mille järgi harjutada kodus teleka ees.
Sellised need nõuanded olid – ükski neist ei nõua suuri kulutusi ega eelarvet või ei taha üldse mingit raha. Ja peamine – saad neid trenne teha siis, kui seda ise tahad, mitte siis, kui spordklubi seda soovib ehk kindlatel lahtiolekuaegadel.
Treeni targalt!
1 Comment